ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ Α & Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ  2014-2015

ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ Α & Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 2014-2015

Στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας με  υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Πέρρου  Ιωσηφίνα  ΠΕ12.04, οι μαθητές της  Α’ και της Β’  τάξης του 1ου  Γυμνασίου Σταυρούπολης Θεσσαλονίκης μελέτησαν  διάφορα τεχνολογικά αντικείμενα  και  κατασκεύασαν τα ομοιώματα τους με διάφορα υλικά.

Όλα τα έργα ήταν  αξιόλογα, φτιαγμένα με πολύ μεράκι και ευρηματικότητα, αφού πολλές φορές χρησιμοποίησαν  "άχρηστα" υλικά κάνοντας θαύματα.

Το μάθημα της Τεχνολογίας διαδραματίζει έναν σημαντικότατο παιδαγωγικό ρόλο καθώς προσφέρει  ευκαιρίες ανάδειξης  της πολλαπλής νοημοσύνης. Δηλαδή, δίνει τη δυνατότητα  σε όλους τους μαθητές να αξιοποιήσουν τις επιμέρους κλίσεις, τα ενδιαφέροντα, τις εμπειρίες και τις δεξιότητές τους.

Πάτηστε εδώ για να κατεβάσετε το αρχείο με τις φωτογραφές των κατασκευών

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ ΗΛΙΑΣ