Πολιτιστικός Περίπατος με το Β2 του Σχολείου μας

Την Πέμπτη 30 Οκτωβρίου 2014 το τμήμα Β2 του Σχολείου μας με τις καθηγήτριες κ.Λεβέντη Ειρήνη και κ.Γρηγοριάδη Ολυμπία πραγματοποίησε πολιτιστικό περίπατο στη Θεσσαλονίκη με αφορμή την ενότητα «Γνωριμία με τον τόπο μου» του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας.
Οι μαθητές περιηγήθηκαν με την πολιτιστική γραμμή του ΟΑΣΘ και εν συνεχεία ξεναγήθηκαν από το λέκτορα Βυζαντινής Ιστορίας στο ΔΠΘ και παλαιό απόφοιτο του Σχολείου μας κ. Χαριζάνη Γεώργιο στη Μονή Βλατάδων, τα Κάστρα, το βυζαντινό ναό του Αγ. Νικολάου  Ορφανού, στη Ροτόντα και την Αψίδα του Γαλερίου.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν από κοντά τον πολιτιστικό πλούτο της πόλης μας και επέστρεψαν στο σχολείο γεμάτοι εντυπώσεις και εμπειρίες  από τη βιωματική γνώση της ιστορίας.