Εκπαιδευτική Επίσκεψη Γ Τάξης στο Πολεμικό Μουσείο και το Λευκό Πύργο

Την Τετάρτη 18 Φεβρουαρίου τα τμήματα Γ1 και  Γ2 του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης, όπου είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στις δύο αίθουσες με μνήμες από τη Νεότερη Ελληνική Ιστορία και το έπος του 1940. Οι μαθητές παρακολούθησαν επίσης μία προβολή με θέμα την εξέλιξη της αεροπορίας από την εποχή του Δαίδαλου και του Ίκαρου ως τις μέρες μας. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το Λευκό Πύργο, όπου παρουσιάζεται η ιστορία της Θεσσαλονίκης από την ίδρυσή της μέχρι τη σύγχρονη εποχή και επιδόθηκαν σε κυνήγι πληροφοριών. Η επίσκεψη διοργανώθηκε από την καθηγήτρια της Ιστορίας κ. Γρηγοριάδη Ολυμπία και συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας κ. Νούλα Ειρήνη και κ. Παπαδόπουλος Χιονάς.