Πρώτες βοήθειες: «Η γνώση σώζει ζωές»

Την Τετάρτη, 21/12/2022 οι μαθητές του σχολείου μας μετέβησαν στο Κέντρο Πολιτισμού «Χρήστος Τσακίρης» του Δήμου Παύλου Μελά. Εκεί παρακολούθησαν  μια παρουσίαση για την παροχή Πρώτων Βοηθειών - ΚΑΡ.Π.Α (Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση) από  τον κ. Μακαβό  Γεώργιο εθελοντή διασώστη της  ομάδας ΠΡΟ.Τ.Ε.Κ.Τ.Α  Παύλου Μελά - Κορδελιού Ευόσμου  Θεσσαλονίκης.

Οι μαθητές παρακολούθησαν τη βιωματική παρουσίαση με αμείωτο ενδιαφέρον, συμμετείχαν ενεργά  μαζί με τον Διευθυντή του σχολείου μας  κ. Κωλέττα  Σωτήριο, ο οποίος τυγχάνει να είναι και μέλος αυτής της Εθελοντικής Διασωστικής Ομάδας.

Αυτό  που αποκομίσαμε όλοι  είναι ότι η πρόληψη και η έγκαιρη επέμβαση, όταν υπάρχει η κατάλληλη γνώση,  μπορούν  να σώσουν ζωές.

Τον ευχαριστούμε πολύ.