Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή  εργασία με θέμα:

Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή εργασία με θέμα: "Σχολιάστε την κοινωνική και πολιτική επικαιρότητα της Ελλάδας"

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γ΄τάξης Γυμνασίου, Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή, με αφορμή την εργασία με θέμα: "Σχολιάστε την κοινωνική και πολιτική επικαιρότητα της Ελλάδας", οι μαθητές μας δημιούργησαν μια σειρά εξαιρετικών σκίτσων, σχολίασαν με άρθρα την επικαιρότητα, έγραψαν ποιήματα, μελοποίησαν ένα από αυτά και μας έδειξαν για ακόμη μία φορά την καθαρότητα της σκέψης τους, την αντιληπτική τους ικανότητα ως προς τα σοβαρά θέματα που απασχολούν την ελληνική κοινωνία, την ικανότητα αναπαράστασης αυτής της πραγματικότητας καθώς και τη δυνατότητα του γόνιμου προβληματισμού, όταν τους δοθεί το ερέθισμα.

Στο κομμάτι των σκίτσων θέλω να ευχαριστήσω από καρδιάς την εκπαιδευτικό Νικολαΐδου Χαρά που φωτίζει μέσα από το μάθημα της την καλλιτεχνική πλευρά των παιδιών! Σας ευχαριστώ όλους!

Υπεύθυνη καθηγήτρια,

Τσάτσου Μάρθα