Εορτασμός Τριών Ιεραρχών

Οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας, μαζί με τους καθηγητές τους και τη Διεύθυνση του σχολείου μετέβησαν στον Ιερό Ναό του Αγίου Ελευθερίου, εκκλησιάστηκαν και άκουσαν με προσοχή την ομιλία του θεολόγου και υποδιευθυντή του σχολείου μας κυρίου Γιώργου Χατζησταυράκη.

Κατά την ομιλία του, ο εξαίρετος υποδιευθυντής μας, αναφέρθηκε στη ζωή και το έργο των υπέρμαχων της ελληνικής ορθόδοξης παιδείας, τον Μέγα Βασίλειο, τον Γρηγόριο τον Θεολόγο και τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο. Αξιομνημόνευτα τα λόγια του Χρυσόστομου: « Η σχέση δασκάλου και μαθητή πρέπει να είναι σχέση αγάπης, αλληλοσεβασμού, ευθύνης, ελευθερίας και δημιουργίας»

"Το φιλείν και φιλείσθαι" όπως τονίζει στο έργο του ο φωτισμένος ιεράρχης.

Κλείνοντας την ομιλία του, ο υποδιευθυντής μας,  αναφέρθηκε στον δύσκολο αγώνα που καθημερινά αναλαμβάνουμε όλοι οι φορείς της εκπαίδευσης και μας παρότρυνε όλους, μαθητές, καθηγητές και γονείς να  έχουμε αρωγούς και καθοδηγητές αυτά τα υπέροχα πρότυπα βίου και αρετής...

« Τους τρεις Μεγίστους Φωστήρας της τρισηλίου Θεότητος...»