Safer Internet Day (SID) 2024 - Τρίτη 6 Φεβρουαρίου - Σύνθημα ημέρας «Μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο»

Η Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο (Safer Internet Day) γιορτάζεται κάθε χρόνο τον Φεβρουάριο.

Αποτελεί εφαλτήριο ευαισθητοποίησης μικρών και μεγάλων στα θέματα που αφορούν την ασφαλή και ηθικά σωστή χρήση του Διαδικτύου, του κινητού τηλεφώνου και όλων των διαδραστικών τεχνολογιών που είναι πια κομμάτι της καθημερινότητάς μας.

Με αφορμή την ημέρα αυτή πραγματοποιήθηκε δράση στο σχολείο μας με πρωτοβουλία της Υποδιεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Θεσσαλονίκης και κεντρική ομιλήτρια την υπαστυνόμο κα Καραΐσκου με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών μας σε θέματα ασφαλούς συμπεριφοράς στο διαδίκτυο.

Την ενημερωτική δράση παρακολούθησαν οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας με τη συνεχή επίβλεψη του διευθυντή του σχολείου μας, κου Αντωνιάδη Κων/νου και των καθηγητών που διδάσκουν στη Β΄ Γυμνασίου.