Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας, 9η Φεβρουαρίου.

Το σχολείο μας, το 1ο Γυμνάσιο Σταυρούπολης, τίμησε αυτή την ξεχωριστή μέρα με δράσεις που έγιναν σε διάφορα τμήματα στο πλαίσιο των φιλολογικών μαθημάτων και με την παρουσία του Δ/ντή μας, κου Αντωνιάδη Κωνσταντίνου, ύστερα από πρόσκληση των μαθητών μας.

Με αφόρμηση λοιπόν, το κείμενο των «Ελεύθερων Πολιορκημένων» του Διονυσίου Σολωμού, το οποίο προσεγγίσαμε και αναλύσαμε όλο το προηγούμενο διάστημα, αναφερθήκαμε  στη ζωή και κυρίως στο έργο του εθνικού μας ποιητή, προβάλαμε σχετικό βίντεο και κυρίως αναδείξαμε την αξία της ελληνικής γλώσσας, το μεγαλείο του ελληνικού πνεύματος  και της ελληνικής ψυχής ως ανεξάντλητου τροφοδότη του σύγχρονου πολιτισμού, καθώς νέοι και νέες ανά τον κόσμο σήμερα, διδάσκονται την ελληνική γλώσσα.

Αν θέλετε να δείτε σχετικό υλικό με συνδέσμους πατήστε εδώ.

Κλείνοντας, πρέπει πάντα να έχουμε στην καρδιά μας τα παρακάτω λόγια του ποιητή Οδυσσέα Ελύτη!

«Τη γλώσσα μού έδωσαν ελληνική

Το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου

Μονάχη έγνοια  η γλώσσα μου... »