Δράση γευσιγνωσίας Γερμανικής και Γαλλικής κουζίνας

Δράση γευσιγνωσίας?

Γερμανικής και Γαλλικής κουζίνας!!!

Την Πέμπτη, 15/02/2024 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε ένα διαφορετικό, βιωματικό μάθημα με πρωταγωνιστές τους μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Β4.

Το 7ο κεφάλαιο του βιβλίου των Γερμανικών και το κεφάλαιο των Γαλλικών με τίτλο «A Table»   αναφέρονται στις διατροφικές συνήθειες των Γερμανών και Γάλλων αντίστοιχα. Στο πλαίσιο του μαθήματος λοιπόν, δόθηκαν στους μαθητές απλές γερμανικές και γαλλικές συνταγές και πραγματοποιήθηκε μία δράση γευσιγνωσίας.

Οι μαθητές προσκάλεσαν στην τάξη τους τον διευθυντή μας κο Αντωνιάδη Κωνσταντίνο και μαζί με τις καθηγήτριές τους δοκίμασαν παραδοσιακά γερμανικά και γαλλικά πιάτα, γλυκά και σαλάτες που είχαν ετοιμάσει τα ίδια τα παιδιά με πολύ μεράκι και αγάπη. Στη συνέχεια, κέρασαν τους συμμαθητές και τους καθηγητές των άλλων τμημάτων.

Είμαστε σίγουροι ότι όλοι ωφελήθηκαν από αυτή την  ξεχωριστή  εμπειρία.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες

Παπαδημητρίου Μαγδαληνή - Γερμανικών